štvrtok 20. júla 2017

Život v Idrise | Mesto skla

autor: Cassandra Clare
rok vydania: 2010
vydavateľstvo: Margaret K. McElderry Books
počet strán: 485
originál: City of Glass
Moje hodnotenie: 4 body z 5

Anotácia:  Clary prichádza do Mesta skla, hoci tak porušuje zákony. A to ešte nevie, že Jace ju tam vôbec nechce a jej najlepší kamarát Simon je vo väzení. Tieňolovci totiž nedôverujú upírovi, ktorému neškodia slnečné lúče. Valentine zoskupuje armádu démonov, s ktorou chce zničiť všetkých Tieňolovcov. Tieňolovci majú jedinú šancu na prežitie: bojovať po boku s upírmi, vlkolakmi a ostatnými Dolnosveťanmi, čo je všetkým proti srsti. A Clary musí sústrediť svoje nové schopnosti, aby ochránila Mesto skla. Ale za akú cenu?

Obálka: Už som si na nové obálky celkom zvykla, aj keď v paperbacku sa kniha dosť rýchlo poškodí, čo ma mrzí. Ale na tejto sú pekne zladené farby. A ten účes mi pripomína Magnusa v seriáli. Vám nie? :D

Ako začať? Na túto knihu som sa fakt tešila. Dobre, že som si ju kúpila spolu s Mestom popola, lebo bohvie kedy by som sa k tomu dostala :D. Keď som si prečítala anotáciu a zistila som, že príbeh sa odohráva v Idrise, bola som dosť zvedavá. Spočiatku mi New York chýbal, keďže je to jeden z mojich cestovateľských snov ale pozrime sa na to takto: S väčšou pravdepodobnosťou sa v najbližších rokoch dostanem do New Yorku ako do tieňoloveckej krajiny Idris, takže som sa rýchlo ponorila do deja a tešila som sa na Alicante :).

Clary a Jaceovi som v pár scénach trochu nerozumela a nechápala som ich správanie ale stále sú pre mňa skvelé postavy. Špeciálne som si tu obľúbila Izzy a Simona, mohli by sa spolu baviť aj častejšie. Alebo Simon s Alecom :). Veľmi sa mi páčilo ako sa tie vzťahy vyvíjajú a hlavne, ako Simon do Tieňosveta pomaly zapadá. Mám ho ako postavu fakt rada a nechcela by som, aby sa tam mal zle, už si toho stihol vytrpieť dosť. Magnus- ako moja najobľúbenejšia postava- by sa tu kľudne mohol vyskytovať častejšie. A...konečne sa stalo to čo som tak dlho očakávala v knižnom podaní!!!

V tejto knihe sa objavila aj nová postava- Sebastian Verlac. On mi fakt bol na začiatku sympatický a chvíľu som mu aj verila. Povedzte, že vy nie, až si tú knihu prečítate! Ak je tu nejaká postava, ktorú som nemusela, bol to Aldertree. Pamätám si ho zo seriálu, ktorý je v tomto smere úplne mimo ale aj tak to nie je nejaký úžasný chlapík. Moje obavy čo si zas vymyslí sa potvrdili.

Neviem či do tejto recenzie napíšem niečo nové oproti tej na minulý diel. Rozdiel je iba v tom, že tu bolo menej vtipných situácii a viac súvislostí, ktoré hýbali dejom. Úprimne, páčilo sa mi to. Bola som zvedavá na nové postavy a to ako sa do príbehu zapoja. Podľa mňa bolo sčasti jasné ako sa to skončí ale aj tak som čakala . Kvôli dĺžke knihy (a školskému roku- na to sa mi nechce spomínať) som ju čítala dlho, a predsa som si to užívala.

A teraz jedna z mojich obľúbených tém: ľúbostné vzťahy. Bolo vidno ako sa tu vyvíjajú a popravde sa mi aj páčilo ako to nakoniec dopadlo. Nikto netrpel- nie nejako zvláštne, keď si predstavíte ako sa mohli cítiť niektoré postavy.

Z konca som bola nadšená, hlavne z úplne poslednej kapitoly, kde bola fakt príjemná atmosféra. Mám pocit, že Cassandra pôvodne plánovala len prvé tri knihy, keď uvážime ako sa to skončilo, takže len čakám čo sa stane v štvorke. Aj keď som si istá, že ona niečo skvelé vymyslela, keď sa jej to podarilo nadpojiť o ďalšie tri knihy. Ak ste náhodou tento diel série nečítali, rýchlo to napravte, pretože hoci ma nebavil tak ako Mesto popola, nemal jedinú závažnejšiu chybu :).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára