autor: Victoria Aveyardovárok vydania: 2015
vydavateľstvo: HarperTeen
počet strán: 359
originál: Red Queen
Moje hodnotenie: 4,5 boda z 5
Anotácia: Chudobou sužovaní Rudí jsou prostí občané žijící pod krutovládou Stříbrných, špičkových válečníků s božskými schopnostmi. Mare Barrowová, sedmnáctiletá dívka patřící mezi Rudé, to bere jako fakt, na kterém se nikdy nic nemůže změnit. Podaří se jí získat práci ve Stříbrném paláci, uprostřed těch, které z duše nenávidí. A rychle odhalí, že navzdory barvě své krve, dostala do vínku také jednu vražednou schopnost. Takovou, která může ohrozit a svrhnout vládu Stříbrných. Ale se sílou je nebezpečné si zahrávat. Kdo může v tomto světě rozděleném krví vyhrát?
Obálka: CooBoo má talent na obálky :). Páči sa mi farba obálky aj precízne vytvorená koruna. Kvôli obálke by s
om si knihu určite nekúpila ale takisto musím povedať, že sa mi páči.
Ako ste už mohli zistiť z viacerých mojich videí, túto knihu som vyhrala v súťaži. Všimla som si ju aj predtým ale veľmi som nerozmýšľala nad tým, že by som si ju kúpila. Knihu po česky som si kúpila iba raz a tá čeština mi tam robila problém. Do súťaže som sa zapojila s tým, že by som to mohla skúsiť. Ale keďže som vyhrala pustila som sa do čítania. Kvôli nedostatku času mi trvalo dlho kým som knihu dočítala ale stálo to za to :).
Spočiatku mi tá čeština naozaj robila problém a do knihy sa mi veľmi nechcelo. Ale začalo sa to sľubne. Trochu sa to podobalo na príbeh čo som začala písať v lete. Chudobné dievča s množstvom súrodencov a najlepším kamošom. Páčilo sa mi to ale nevedela som sa prelúskať cez začiatok. A potom, keď som knihu začala poriadne čítať to zrazu išlo ľahko. Mare sa mi páčila, najmä preto, že mi niečím pripomínala Elisu z môjho príbehu. Nebola to úplne najlepšia hrdinka o akej som kedy čítala ale mala som ju rada. Viem, že bez nej by táto kniha nebola to pravé, aj keby sme si odmysleli jej magickú schopnosť. Aj napriek ťažkému životu bola šikovná a vytrvalá. Naopak jej sestru Gisu som až tak nemusela, zato sa mi páčil Kilorn. Chvíľu bol dokonca moja obľúbená postava, kým nezačal byť tvrdohlavý a robiť presný opak toho čo mu Mare odporučila. Dobrá postava bola aj Farley, hoci sa mi na začiatku až tak nepáčila. Aj Julian bol super.
Potom sme sa ocitli v paláci a táto kniha začala prekvapovať. A neprestala až dokonca. Všetkým bude pravdepodobne jasné, že som nemusela Elaru ani Evangelinu. Kráľ Tiberias bol celkom fajn, oproti jeho žene určite. Dvoch princov si špeciálne nechávam nakoniec. Niežeby som ich nenávidela ale aj tak bol jeden horší ako druhý. Uznajte, prvý z nich bol na začiatku v pohode, počas knihy sa správal ako namyslený zbabelec a potom bol zase v pohode. Z toho druhého som na začiatku nebola nadšená, počas knihy bol super a potom na konci ma z neho skoro porazilo. Škoda takej dobrej postavy. Úplne chápem, že Mare si medzi nimi nevedela vybrať, ani ja by som si nevedela. Obaja ma počas knihy aspoň raz naštvali.
Každý môže zradiť.
Myslím, že k postavám a ich správaniu v knihe som už povedala dosť. Prišiel čas rozobrať Marine schopnosti. Ako som už povedala kniha ma neprestávala prekvapovať. Nebolo to iba otrasným správaním princov ale aj celkovým príbehom. Všetko mi tam prišlo strašne geniálne vymyslené. Akurát to malo jednu drobnú chybu. Celý svet tam bol ako v stredoveku a potom zrazu nejaké autá, televízia a motorky. Vôbec sa to tam nehodilo. Za asi štyristo strán sa tam toho podľa mňa stalo strašne veľa a dokázalo si to udržať moju pozornosť. Ku koncu som už ani nedýchala ako som čakala čo bude ďalej. Zvykla som si aj na češtinu :). Minule som v kníhkupectve videla druhý diel a aj napriek tomu, že má dosť slabé hodnotenia som si ho zapísala do wishlistu. Náhodou som dosť zvedavá ako bude príbeh pokračovať a určite ho odporúčam aj vám :).
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára